Czy chleb może tuczyć?
Chleb jest jednym z podstawowych elementów diety większości Polaków. Kanapki i bułeczki chętnie jemy zarówno na pierwsze, jak i na drugie śniadanie.
Stosujemy go jako dodatek do kolacji, przekąskę między głównymi posiłkami oraz, w niektórych przypadkach, dodatek do obiadu. Czy tak powszechnie spożywany produkt może okazać się dla nas niezdrowy? Niestety, może.
W zwyczajnym, białym chlebie jest całe mnóstwo węglowodanów, które w procesie trawienia zamieniane są na glukozę – jeden z cukrów prostych. Powoduje to produkcję insuliny, która ma za zadanie obniżanie poziomu cukru we krwi.
Organizm po spożyciu węglowodanów zamienia glukozę w szybko pozyskiwaną energię. Część z uzyskanego cukru magazynowana jest w mięśniach i wątrobie, między innymi w formie glikogenu.
Jeśli jednak masz wrażenie, że jest to pozytywne zjawisko – tyle energii uzyskanej dzięki kromce chleba! – to jesteś w błędzie. Z czasem w organizmie zaczyna brakować miejsca na przechowywanie glukozy, a jej poziom we krwi nadal jest wysoki.
Wtedy też jej nadwyżka zmienia się w triglicerydy. To właśnie one są składnikiem tkanki tłuszczowej, z którą tak wiele osób bezskutecznie stara się walczyć.
Polecane artykuły
Styl skandynawski w pigułce
Wnętrza urządzone w skandynawskim stylu wyróżniają się pewnymi cechami. Wyznaczniki stylu odnoszą się do kolorów, materiałów, tkanin i dodatków. Wszystko jest proste i nawiązuje do natury. Styl ten zyskuje coraz więcej zwolenników. Bazowym kolorem skandynawskiego stylu jest biel. Jasne barwy współg
Ekonomika elektrowni jądrowych
Elektrownie jądrowe należą do jednych z najbardziej wydajnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że koszt kilowatogodziny z elektrowni jądrowej to 0,084 $. Ekonomika elektrowni jądrowych jest jednak kwestią trudną dla jednoznacznej oceny. wynajem minikoparek Poznań Wiąże się to przede wszystkim