Czy emerytura obywatelska jest sprawiedliwa?
Reprezentanci austriackiej szkoły ekonomii proponują w zamian za obecny system emerytalny, uproszczony jej model do minimum, czyli tzw.
emeryturę obywatelską.
Spora część ludzi jest jednak przeciwna temu rozwiązaniu uważając je za zbyt niesprawiedliwe.
Czy mają rację i czy system ten może sprawnie funkcjonować? W państwie socjalnym nigdy nie można mówić o sprawiedliwym podziale majątku, ponieważ ogromną częścią pieniędzy nie zarządzamy osobiście, ale robią to w naszym imieniu urzędnicy i politycy, podatni na lobby wpływowych grup społecznych.
To jeden z wielu problemów obecnego systemu emerytalnego – istnieje bowiem zbyt wiele uprzywilejowanych grup społecznych, dla których liczony jest krótki staż pracy i szybko mogą przechodzić na emeryturę.
Przykładem są oczywiście sędziowie, policja, żołnierze czy górnicy.
Przywileje emerytalne powodują ogromne dysproporcje pomiędzy poszczególnymi obywatelami.
Pod tym względem emerytura obywatelska wydaje się o wiele bardziej sprawiedliwa.
Polecane artykuły
Styl skandynawski w pigułce
Wnętrza urządzone w skandynawskim stylu wyróżniają się pewnymi cechami. Wyznaczniki stylu odnoszą się do kolorów, materiałów, tkanin i dodatków. Wszystko jest proste i nawiązuje do natury. Styl ten zyskuje coraz więcej zwolenników. Bazowym kolorem skandynawskiego stylu jest biel. Jasne barwy współg
Ekonomika elektrowni jądrowych
Elektrownie jądrowe należą do jednych z najbardziej wydajnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że koszt kilowatogodziny z elektrowni jądrowej to 0,084 $. Ekonomika elektrowni jądrowych jest jednak kwestią trudną dla jednoznacznej oceny. wynajem minikoparek Poznań Wiąże się to przede wszystkim