Największe ośrodki przemysłu wydobywczego w Polsce
Bardzo dużą rolę w rozwoju przemysłu i powstawaniu zakładów produkcyjnych odgrywa baza surowcowa, która na całe szczęście jest w Polsce dość bogata.
Znajdziemy wiele miejsc, w których działają różnego rodzaju kopalnie i wydobywają szeroką gamę surowców jak na przykład węgiel kamienny, węgiel brunatny, siarka, sól kamienna czy rudy miedzi, cynku i ołowiu.
I tak, złoża węgla kamiennego to ponad 60 miliardów ton przede wszystkim na terenach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.
Węgiel brunatny jest z kolei rozproszony na terenie całego kraju, a największe kopalnie odkrywkowe znajdują się w Bełchatowie czy w okolicach Konina.
W Polsce mamy też duże zasoby rud metali takich jak miedź, cynk i ołów, które wydobywane są w Legnicy, Głogowie, Trzebniii czy Olkuszu.
Nie można także zapomnieć o prawdopodobnie największych na świecie zasobach siarki – szacuje się, że w okolicach Tarnobrzega jest ich prawie 750 milionów ton i to także tam działa jedyna na świecie kopalnia wydobywcza.
Polecane artykuły
Styl skandynawski w pigułce
Wnętrza urządzone w skandynawskim stylu wyróżniają się pewnymi cechami. Wyznaczniki stylu odnoszą się do kolorów, materiałów, tkanin i dodatków. Wszystko jest proste i nawiązuje do natury. Styl ten zyskuje coraz więcej zwolenników. Bazowym kolorem skandynawskiego stylu jest biel. Jasne barwy współg
Ekonomika elektrowni jądrowych
Elektrownie jądrowe należą do jednych z najbardziej wydajnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że koszt kilowatogodziny z elektrowni jądrowej to 0,084 $. Ekonomika elektrowni jądrowych jest jednak kwestią trudną dla jednoznacznej oceny. wynajem minikoparek Poznań Wiąże się to przede wszystkim